Panevropská cyklostezka

Mapy

Mapy jsou důležité. Nemusíte však (často obtížně) shánět všelijaké drahé průvodce či cyklomapy, ke všemu se můžete dostat i zadarmo. Jak v Německu, tak i ve Francii fungují stejně jako všude jinde tzv. turistické informační centra. Na mapách jsou označeny většinou malým tiskacím "i" v kosočtverci. Tady často seženete mapu pro celý region. Nemusí to být nutně mapa cykloturistická, právě naopak, většinou budete rádi za jakoukoliv mapu, ideálně nějakou orientační s vyznačenými cestami a městy. Prostě berte, co vám dávají. Při plánování návštěvy turistického centra nezapomeňte na otvírací hodiny. V osm večer se totiž už s největší pravděpodobností budete dívat pouze skrze výlohy na potemnělou kancelář. Ideální je plánovat si návštěvu info centra tak do 17h v pracovní dny.

Druhým dobrým zdrojem map jsou informační tabule cyklostezek. V Německu jich najdete spousty přímo pro jednotlivé cyklostezky a nejednou se mi stalo, že mě taková tabule zachránila od potupného bloudění. Co doporučuji, je fotit si je, opravdu se to čas od času hodí. Ve Francii už jsou nějaké takové tabule vzhledem k absenci cyklostezek velice ale velice nedostatkovým zbožím, ale možná budete mít více štěstí, než já. Rovněž doporučuji fotit si je.

Třetím neméně důležitým zdrojem map jsou mapové informační tabule. Ty často najdete na okrajích či v centrech vesnic a měst. Jednak narazíte na .. éé .. zevrubné plány vesnice a popis Doroty Máchalové, které vám pomohou s orientací v daném městě či vesnici a ukáží vám hlavně kudy ven. Za druhé pak určitě najdete mapy regionální ať už více, čí méně detailní. Regionální mapy najdete nejčastěji v okrajových vesnicích regionu (např. na autobusové zastávce apod.). Právě ve Francii jsem tyto mapy používal, vzhledem k nedostatku jiných, ponejvíce. Jejich focení snad už ani nemusím zmiňovat.

Jako poslední poznámku k mapám bych vás neměl zapomenout upozornit, jak si o mapu vlastně říct. V Německu to problém není, řeknete mape nebo map a oni už vědí, která bije. Problémová je opět Francie. Zde je marné doprošovat se mapy pomocí slůvka map, francouz vám neporozumí. Francouzsky se totiž mapa řekne carte (vyslovuje se karte) a proto neudělejte stejnou chybu jako já a nesnažte se mermomocí vysvětlovat, co že to slovo map znamená. Je to opravdu marné.

Na své cestě jsem mnohé fotil, a pokud si chce někdo ušetřit práci (a taky zábavu při bloudění), tak dodávám odkaz na fotoalbum map, které jsem cestou nasbíral:

Panevropské putování (mapy)

Taky jsem si dal tu práci a vytvořil pro vás mapy celé Panevropské cyklostezky, snad se to někomu bude hodit.

Google mapy

Panevropská cyklostezka komplet

BIKEMAP.NET

Panevropská cyklostezka - Německo

Panevropská cyklostezka - Německo (alternativní část)

Panevropská cyklostezka - Francie (Štrasburk - Bar le Duc)

Panevropská cyklostezka - Francie (Bar le Duc - Paříž)