Panevropská cyklostezka

Prolog

Tuto trasu jsem absolvoval v létě roku 2008 a v následujícím popisu se budu zabývat pouze částí německou a francouzskou. Českou část trasy popisovat nebudu z prostého důvodu, protože jsem ji nejel :) Teď už ale ke stezce samotné.

Co to je Panevropská cyklostezka?

Panevropská cyklostezka je dálková cyklistická trasa protínající tří evropské státy Českou republiku, Německo a Francii a má symbolizovat jejich spojení. je také spojením dvou metropolí Prahy a Paříže. Měří 1570km a je jednou z nejmladších (ne-li nejmladší) vybudovaných dálkových tras Evropy.

Trocha historie

Nepřímé kořeny (alespoň části) cyklostezky sahají až hluboko do středověku, kdy zhruba stejnými končinami vedla obchodní cesta zvaná Zlatá stezka, jež sloužila především pro dopravu soli z rakouských dolů. Přenesme se však o několik staletí dopředu až do století 20., kdy zde byla vystavěna dálnice A6(E50), jejíž trajektorii naše cyklostezka často kopíruje. Jinak se dálnice také nazývá Via Carolina a je hlavním tahem z Čech do Francie a vice versa.

Nyní se ale přesuňme ještě o pár let dopředu do roku 2001 do německého městečka Neustadt a.d.Waldnaab. Zde se onoho památného roku dalo pár chytrých hlav dohromady a řeklo si, proč nevyužít již existující síť cyklostezek a nevytvořit pomocí nich jednu velikou cyklostezku? I stalo se tak a za 7 let dne 12.4.2008 byla Panevropská cyklostezka oficiálně otevřena. Není to tedy zbrusu nově vytvořená stezka, ale trasa využívající již existujících cyklostezek, jejíž správci se starají o jejich označení logem Panevropské cyklostezky.